Sprawdzian z fraszek jana kochanowskiego

Pobierz

Zaznacz poprawną odpowiedź, aby przejść do następnego pytania.. 2011-05-16 18:50:27 Podajcie wartości z wiersz Jana Kochanowskiego " Na zdrowie "?. (3pkt) 9.. Sprawdzian kontrolny numer1.. :) Zawiera 15 pytań.. Jak widać poeta chętnie zastanawiał się nad istotą relacji damsko-męskich, a efekty tych rozważań przyjmowały różne formy .Z liryki zaczerpnął elementy refleksyjne z satyry komizm sytuacyjny i słowny, ironię i autoironię.. Bóg wyróżnił nas spośród zwierząt, dał nam rozum i mowę i powinniśmy robić z nich użytek m.in. nawracając pogan oraz walcząc w obronie "praw ojczystych" i .1) Renesans to inaczej: a) Antyk b) Humanizm c) Odrodzenie d) Barok 2) W renesansie żył: a) Kopernik b) Żeromski c) Miłosz d) Sienkiewicz 3) Autorem słów: "Człowiekiem jestem i nic, co ludzkie, nie jest mi obce" jest: a) Rej b) Terencjusz c) Kochanowski d) Platon 4) Jan Kochanowski tworzył: a) powieści, pieśni, legendy b) fraszki, treny, ody c) sonety, fraszki, nowele d) pieśni .O miłości to jedna z wielu fraszek Jana Kochanowskiego podejmująca temat miłości.. Drogi uczniu, Zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi na slajdzie, klikaj wszystkie ruchome elementy i wykonuj polecenia.. Zaznacz poprawną odpowiedź, aby przejść do następnego pytania.. Agnieszka_Lisiecka 3 lata temu.. Tren VII Nieszczęsne ochędóstwo, żałosne ubiory Mojej najmilszej cory, Po co me smutne oczy za sobą ciągniecie?.

Jaka jest tematyka fraszek Jana Kochanowskiego?

Biografia Jana Kochanowskiego, najważniejsze wiadomości!. Słowo "fraszka" pochodzi z języka włoskiego (frasca - gałązka, błahostka).Oznacza krótki utwór, zazwyczaj o żartobliwym charakterze.7.. Udostępnij.. Opis testu.. Powodzenia!. Jan Kochanowski i jego fraszki DRAFT.. W sumie poeta napisał kilkaset fraszek, składających się na trzy cykle.. We fraszce "O Koźle" poeta z Czarnolasu skrytykował: nocne biesiady pijaństwo naśmiewał sie z nazwiska bohatera zwierzęta: 17.. 5. Podaj definicję fraszki 6.. "Treny" Jana Kochanowskiego - sprawdzian .. 1. Podaj definicję trenu.. Inne tryby testu.. Przygotowane zostało przez samego Kochanowskiego i było zgodne z jego wolą.. 3 Obserwuj autora Dodaj do ulubionych 0. .. Test: Sprawdzian: Jan Kochanowski Biografia Jana Kochanowskiego, najważniejsze wiadomości!. Skomentuj.. .W 1584 roku ukazały się w Krakowie "Fraszki" Jana Kochanowskiego.. podziałem na strofy i dokładnym rytmem podniosłą tematyką szczególnym układem rymów inwokacjami.. 2010-01-20 15:59:28Kochanowski, Jan Kochanowski, fraszki, poezja, poetry.. Usunął dziewięć frywolnych fraszek - jednej z nich (O księdzu) nie opublikował wcale, zaś pozostałe osiem umieścił w dodatku zatytułowanym Dobrym towarzyszom g ..

ponad 30000 fraszek.

Pytanie 1 /10.. Inne to np. O Hannie, Do paniej, Do dziewki, Nagrobek Annie, czy szereg wierszy zatytułowanych po prostu Do Miłości.. Dziś pytamy o słowa zaczynające się od "a"Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies.. (4pkt) 8. test > Jan Kochanowski - Pieśni.. W jakiej epoce żył Jan Kochanowski?. Wyjaśnij morał, płynący z bajki I. Krasickiego " Ptaszki w klatce.". Urodzony w 1530 roku w Sycynie, zmarł w 1584 roku w Lublinie.. Przerwij test.. Na podstawie fraszek J.Kochanowskiego napisz jakie wartości są ważne, a jakie nieważne.. Tematyka Fraszek Jana Kochanowskiego jest bardzo różnorodna.. WENUS I STREFY JEJ WPŁYWÓW RENESANSOWA RYCINA Z CYKLU PLANETY.. Tyś za wszytki mówiła, za wszytki .Na wstępie swojego cyklu "Trenów" Jan Kochanowski zamieścił dedykacje przeznaczona pamięci zmarłej córeczki: "Orszuli Kochanowskiej, wdzięcznej, ucieszonej, niepospolitej dziecinie, która cnót wszelkich i dzielności panieńskich początki wielkie pokazawszy, nagle, nieodpowiednie, w niedoszłym wieku swoim, z wielkim a nieznośnym rodziców swych żalem zgasła - Jan Kochanowski .Poeta, również tłumacz i dramaturg.. Choroba, Głupota, LekarzCharles Dickens, Opowieść wigilijna Aleksander Fredro, Zemsta Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym treny I, V, VII, VIII; Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec Ignacy Krasicki, Żona modna Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, II część Dziadów, wybrany utwór z cyklu Sonety krymskie, Pan Tadeusz (całość)szkoła podstawowa język polski klasa 7, 8 autor: Karolina Strógarek blog autorki - kliknij Co powinieneś wiedzieć/znać po tej lekcji: 1..

ponad 500 fraszek.

Quiz w Poczekalni.. BIOGRAM: Fraszki tym książkom dzieją; kto się puści na nieCharakterystyka.. Możesz się zdziwić; Jeśli zdobędziesz tu powyżej 9/16, to najpewniej jesteś uzależniony od słodyczy; Sprawdzamy waszą wiedzę z ortografii.. Wyślij zgłoszenie .test dotyczący biografii Jana Kochanowskiego.. SPRAWDZIAN ZNAJOMOŚCI TWÓRCZOŚCI JANA KOCHANOWSKIEGO - III GQuiz o Janie Kochanowskim.. Najwybitniejszy twórca polskiego Renesansu.Potrzebne mi są cztery epitety z wiersza pt. ,,Na zdrowie" Jana Kochanowskiego.. Jan Kochanowski w swoich fraszkach stosuje komizm: sytuacyjny słowny i postaci wszystkie wymienione żadne z wymienionych: 18.. Czym charakteryzuje się pieśń, jako gatunek literacki?. Pełno nas, a jakoby nikogo nie było: jedną maluczką duszą tak wiele ubyło.. Test sprawdza znajomość z zakresu życia i twórczości poety.Sprawdzian: Jan Kochanowski.. W całym zbiorze znajdziemy także nawiązania do twórczości biesiadnej, sonetów i erotyków.. Jan Kochanowski "Tren VIII" Wielkieś mi uczyniła pustki w domu moim, moja droga Orszulo, tym zniknieniem swoim!. Apostrofa to: bezpośredni zwrot do .- "Z mego wonnego kwiatu.". - - "Klejnocie drogi, mój dom ubogi.". - 3. Podaj po dwa tytuły fraszek Jana Kochanowskiego epigramatycznych refleksyjnych 4..

ponad 300 fraszek.

Pierwsze wydanie Fraszek ukazało się w 1584.. Klasówka - pomagamy w sprawdzianach - wiarygodne testy .Plik sprawdzian z fraszek jana kochanowskiego.pdf na koncie użytkownika jackharrison8 • Data dodania: 4 gru 2014Plik zawiera zadania sprawdzające znajomość fraszek i pieśni Jana Kochanowskiego wraz z poprawnymi odpowiedziami, punktacją i propozycją oceny.. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy .Lektury Jan Kochanowski - Pieśni / Jan Kochanowski - Pieśni.. Test sprawdza znajomość z zakresu życia i twórczości poety.. "Odprawa .żadna z odpowiedzi nie jest prawidłowa: 16.. (do fraszek Jana Kochanowskiego[s.57is.59]oraz osi czasu ze s.60) Uwaga w zadaniu 2,5 i 8 wybierz tylko jedna odpowiedz i zamaluj odpowiednia kratke 1.Korzystając z osi czasu,powiedz; a)czyim sekretarzem był Jan Kochanowski b)gdzie znajduje sie Muzeum Jana Kochanowskiego c)jakie miasto było stolicą królestwa Polskiego w czasach Jana .Jak dobrze znasz Treny I, V, VII i VIII Jana Kochanowskiego?. Zawiera nieodpowiednie treści?. Quiz w Poczekalni.. Około 1598 Jan Januszowski opublikował wydanie, w którym wprowadził zmiany.. Księgipierwsze DoBaltazera Nie dziw, żeć głowa, Baltazarze, chora; Siedziałeś wedle głupiego doktora.. Udostępnij.. Rozwiąż test.. Zawiera nieodpowiednie treści?. Zacytuj apostrofy z fraszek : "Na zdrowie" i "Na .Sprawdzian obejmuje najistotniejsze wiadomości dotyczące twórczości Jana z Czarnolasu, które powinny być znane uczniowi kończącemu gimnazjum.. Miało to miejsce niedługo przed jego śmiercią.. Pytania zawarte w teście.Podsumowanie rozdziału I.. Panie, to moja praca, a zdarzenie Twoje;Ponad 60 proc. z was powinno mieć łatwiej w tym quizie, a średnia tylko 10/15.. Pobieraj materiały i pomoce dydaktyczne z Klubu Nauczyciela Uczę.pl!Według Kochanowskiego ważne jest, by pozostawić po sobie dobre wspomnienia i, aby potomni o nas pamiętali, gdyż ciało obumiera i nic z niego po nas nie zostaje.. 1 Obserwuj autora Dodaj do ulubionych 0.. Rozwiąż test i sprawdź swoją wiedzę.. Wykonaj polecenia do fraszki J. Kochanowskiego " Na dom w Czarnolesie.". Co to jest fraszka?. Test z odpowiedziami Powtórzenie Fiszki Przeglądaj pytania z testu.. Wybierz dowolną fraszkę epigramatyczna Kochanowskiego, streść ją i zdradź ukryty sens.. Skomentuj..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt